İşletmenizi çevrimiçi tehditlerden koruyun.

SymantecFireEyeCrowdstrike

Siber güvenlik denince birçok kişinin aklına gelen ilk çözüm antivirüs yazılımlarıdır. İleri düzey atak tiplerine karşı yetersiz kalan antivirüs yazılımları da gelişen bu saldırılara karşı kendilerini geliştirmiştir. Eskiden yalnızca imza tabanlı çalışan antivirüsler artık davranış izleme, itibar (reputation) kontrolü, firewall, IPS/IDS, uygulama kontrolü, cihaz kontrolü, istisna (whitelisting) gibi özellikleri de barındırmaktadır. Endpoint güvenlik alanının bir diğer önemli bileşeni olan EDR (Endpoint Detection Response) teknolojisi de artık birçok kurumun vazgeçilmezi olmuştur. EDR çözümleri ile, yaşanabilecek herhangi bir olumsuz duruma karşı kurumların olabildiğince hızlı bir şekilde yanıt verebilmesi amaçlanmaktadır. Zararlı içeriğin kapsamlı analizinin yapılması, kurum içerisindeki hareketinin takibi ve bir istihbaratın kurum genelinde araştırılması EDR çözümlerinin artıları arasındadır. Bununla birlikte kurumda kullanılan EDR teknolojisinin, kurumun katmanlı siber güvenlik anlayışına uygun olarak ağ ve e-posta güvenliği çözümleri ile entegre bir şekilde çalışması kurumun siber güvenliğine büyük katkı sağlamaktadır. Ağ veya e-posta katmanında tespit edilen bir zararlının en hızlı ve otomatize şekilde tüm PC ve sunucularda aranması ve bu zararlıya karşı endpoint katmanında da hızlı bir şekilde önlem alınması büyük önem arz etmektedir.

Son kullanıcı bilgisayarlarındaki antivirüs yazılımlarının güvenlik için yeterli olduğu algısı yerleşik bir hal almıştır. Ancak, güvenlik tehditlerinin çeşitliliğinin artması ve bu tehditlerin hızlı şekil değiştirme yetenekleri güvenlik çözümlerini yetersiz kılmış ve antivirüs yazılımları tek başına beklentilere karşılık veremez hale gelmiştir. Antivirüs yazılımlarının yanı sıra; firewall, IPS, uygulama ve cihaz kontrolü, davranış izleme gibi çözümlerin gerekliliği ve bu doğrultuda son kullanıcıyı çoklu tehditlere karşı koruma noktasındaki ihtiyaç sebebiyle Endpoint Protection teknolojisi ortaya çıkmıştır.

Natica, müşterilerine çok katmanlı savunma uygulamalarından faydalanmalarının yanında hem bugünün hem yarının potansiyel tehditlerine karşı koruma sağlamaları ve son kullanıcı tarafındaki güvenlik açıklarını minimize etmeleri için Endpoint Protection teknolojilerini sunmaktadır.